دلیل زنگ زدن تیرآهن چیست؟

دلیل زنگ زدن تیرآهن

تیرآهن‌ها، از فرآورده‌های فلزی بسیار مقاوم و قوی به شمار می‌آیند که برای ساخت اسکلت سازه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برخی از اوقات، بدنه تیرآهن‌ها بنا بر دلایلی دچار زنگ زدگی می‌شود. در چنین شرایطی، باید برای جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها سریعا اقدامات لازم را به عمل آورید. در این بخش، قصد داریم به دلیل زنگ زدن تیرآهن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی تیرآهن

تیرآهن، نوعی پروفیل بسیار ضخیم از جنس آهن و فولاد است که به صورت H و I به بازار عرضه می‌شود. ناگفته نماند که تیرآهن هاش نیز از انواع پر کاربرد پروفیل‌ها به شمار می‌آید. خوب است بدانید که تیرآهن‌ها به شکل‌های مختلف و گوناگون تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها، برای ساخت اسکلت یک نوع سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که تیرآهن‌ها، می‌توانند مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربات و فشارهای بسیار سنگین از خود نشان دهند.

دلیل زنگ زدن تیر آهن

دلیل زنگ زدن تیر آهن

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از کاربران مطرح می‌گردد، این است که دلیل زنگ زدن تیر آهن چیست؟ همانطور که در قسمت‌های قبل ذکر شد، اکثر پروفیل‌های بسیار بزرگ نظیر تیرآهن هاش بال پهن، از متریال آهن و فولاد ساخته می‌شوند. فولاد و آهن پس از مدتی در هوای آزاد اکسید می‌شوند و به حالت زنگ در می‌آیند. در چنین مواقعی اگر سریعا برای رفع این مشکل اقدام نکنید، ممکن است تیرآهن‌های شما سریعا بپوسند و فرسوده شوند. اما نیازی نیست نگران باشید؛ شما می‌توانید با دانستن علت‌های زنگ زدگی تیرآهن، از فرسایش و پوسیدگی آن جلوگیری کنید.

1-قرار گرفتن در معرض رطوبت

از مهم‌ترین دلایل زنگ زدگی تیرآهن، می‌توان به قرار گرفتن در معرض رطوبت اشاره نمود. به طور معمول، رطوبت در هوای تمامی مناطق وجود دارد؛ اما آب و هوای برخی از محیط‌ها همچون شمال و جنوب کشور، دارای درصد رطوبت بسیار بالایی می‌باشد. از این رو تیر آهن‌ها در این شرایط سریعا دچار زنگ زدگی می‌شوند. البته برخی دیگر از اوقات تیرآهن‌ها برای ساخت اسکله و دکل‌های نفتی در آب قرار می‌گیرند. این امر موجب زنگ زدگی و فرسایش سریع‌تر آن‌ها می‌گردد.

2-عدم استفاده از پوشش مناسب

عدم استفاده از پوشش مناسب نیز می‌تواند یک دلیل زنگ زدن تیرآهن به شمار آید. خوب است بدانید که تفاوت تیرآهن معمولی با تیرآهن هاش، در نوع پوشش آن‌ها است. متخصصان پس از تولید تیرآهن‌های هاش، یک لایه ضد زنگ و محافظ بر روی آن‌ها قرار می‌دهند تا بتوانند از اکسید شدن و زنگ زدگی بدنه تیرآهن‌ها جلوگیری کنند. اما فراموش نکنید که برخی از تیرآهن‌های معمولی فاقد پوشش ضد زنگ هستند. به همین دلیل، می‌توان گفت که طول عمر تیرآهن‌های معمولی نسبت به هاش کمتر است. البته شما می‌توانید با انجام چند اقدام ساده، مقاومت تیرآهن‌های معمولی را در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی به حداکثر برسانید.

عدم استفاده از پوشش مناسب دلیل زنگ زدن تیرآهن

3-عوامل محیطی

یکی دیگر از دلایل زنگ زدگی تیرآهن، عوامل محیطی هستند. برخی از مناطق، باد و باران خیز می‌باشند. لازم به ذکر است که باد و باران می‌توانند در کمترین زمان ممکن لایه ضخیمی از اکسید را بر روی بدنه تیرآهن ایجاد کنند. لازم به ذکر است که باران حاوی مقادیر زیادی از گوگرد و دی اکسید کربن است؛ ترکیب شدن این عناصر با آب و باد، سبب افزایش سرعت زنگ زدن بدنه تیرآهن‌ها می‌گردد. به همین دلیل، باید در مناطق باد و باران خیز حتما از پوشش‌های مناسب برای جلوگیری از زنگ زدگی تیرآهن سازه خود استفاده نمایید.

رفع زنگ تیرآهن

همانطور که در قسمت‌های قبل ذکر شد، شما می‌توانید با دانستن دلیل زنگ زدن تیرآهن از پوسیدگی و فرسایش آن جلوگیری کنید. در ابتدا به خاطر داشته باشید که پس از خریداری تیرآهن دست دوم یا نو، بایستی سریعا یک پوشش ضد زنگ بر روی آن قرار دهید. خوب است بدانید که اگر اکسیدها بر روی بدنه تیر آهن بمانند، سرعت فرسایش آن بیشتر می‌شود. به همین دلیل، باید با استفاده از دستگاه‌های مخصوص نظیر شات پلاست، سطح تیرآهن را تمیز کنید و سریعا یک لایه ضد زنگ بر روی آن قرار دهید. البته شما می‌توانید با استفاده از دستگاه واتر جت نیز، اکسید‌های موجود بر روی بدنه تیرآهن را به بهترین شکل از بین ببرید. استفاده از سنباده‌های بسیار زبر و سنگ جت برای لایه برداری تیرآهن مجاز نیست چرا که این امر سبب کاهش استقامت آن می‌گردد.

رفع زنگ تیرآهن

کلام آخر

زنگ زدگی تیرآهن، یک مشکل کوچک نیست که بتوانید از کنار آن آسان عبور کنید؛ فراموش نکنید که اگر به این مسئله اهمیت ندهید، ممکن است طول عمر تیرآهن‌های سازه شما تا 50 درصد کاهش یابد. البته نیازی نیست نگران باشید چرا که شما می‌توانید با رعایت نکات ذکر شده، از زنگ زدگی تیرآهن جلوگیری کنید و طول عمر آن را دو برابر کنید . البته لازم به ذکر است که پوشش‌های ضد زنگ دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام مناسب یک نوع متریال می‌باشند. به همین دلیل، باید هنگام خرید ضد زنگ، توجه بسزایی به نوع متریال سازه خود داشته باشید.

sepehr kashoie
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *