فولاد CK45 چیست؟

فولاد ck45 چیست؟

در دنیای امروزه، آهن‌آلات کاربرد فراوان و گسترده‌ای در بخش‌های مختلف صنایع، ساختمان‌ها و سازه‌ها، عمران و شهرسازی دارد. عموما برای استحکام بخشیدن و یا مقاوم‌سازی سازه‌ها و تاسیسات از آهن‌آلات استفاده می‌شود تا مناسب شوند. در این میان برای به حداکثر رساندن کارایی و همچنین بهینه‌سازی هزینه‌های مربوطه، از ترکیب سازی عناصر مختلفی با عنصر آهن، استفاده شده و اصطلاحا آلیاژ‌های فولادی به وجود می‌آیند تا ما از این خاصیت در جهت بهبود عملکرد و همچنین کاهش حداکثری هزینه‌ها استفاده کنیم. به طور کلی، فولاد‌های آلیاژی به ۳ دسته‌بندی کلی، قابل تفکیک هستند: فولاد‌های کم کربن، فولاد‌های پر‌کربن و فولاد‌هایی با کربن متوسط و میانه. در این پست قصد داریم تا به بررسی فولاد CK45 بپردازیم، در نتیجه این گرید فولادی در دسته فولاد‌های کربن متوسط قرار می‌گیرد. علت آن را هم در ادامه مطلب با هم بررسی می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

لوله از جنس فولاد ck45

لوله از جنس فولاد ck45

ویژگی‌های فولاد CK45

این آلیاژ محبوب که یکی از پر‌مصرف‌ترین آلیاژهای به کار رفته در صنایع مختلف است و با داشتن، حدود ۰/۴۵ درصد کربن،  در دسته‌ی فولاد‌های کربن متوسط قرار می‌گیرد.

فولاد ck45 چیست؟

میلگرد ck45

این فولاد را در بازار، با نام فولاد 1.1191 هم می‌شناسند. مقاومت در برابر ضربه، مقاومت کششی خوب، مقاومت بالا در برابر اصطکاک و استحکام زیاد، از مزایای استفاده از فولاد سیکا 45 است. این گرید فولادی در گروه فولاد عملیات حرارتی قرار دارد. یعنی به وسیله فرایند نورد گرم تولید می‌شود. در جدول زیر، اسامی فولاد ck45 در استاندارد‌های مختلف موجود است.

شناسه استاندارد
CK45 / C45E DIN
1045 AISI
S45C JIS
1.1191 Mat. No

ویژگی‌های آهنگری 

دمای فورجینگ این فولاد، ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد، دمای بازپخت(تمپر)۵۵۰ تا ۶۶۰ درجه سانتیگراد و دمای آنیل کاری آن نیز، ۶۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد است. این فولاد هم در اب و هم در روغن سرد می‌شود. روغن در دمای ۸۲۰ تا ۸۵۰ درجه سانتیگراد و آب ۸۳۰ تا ۸۶۰ درجه سانتیگراد عملیات سرد شدن انجام می‌گیرد. فولاد CK45، در بازه منفی ۲۵ درجه تا ۴۸۰ درجه سانتیگراد قابل دسترس است و دمای محیط را تحمل می‌کند.

 

فولاد ck45 چیست؟فولاد ck45 چیست؟

جوشکاری با فولاد CK45

با توجه به میزان کربن و منگنز مورد استفاده در ساخت این آلیاژ، باید هنگام جوشکاری، دقت بالایی داشته باشید تا محصول دچار سختی و یا ترک‌خوردگی نشود. البته با استفاده از الکترود‌های هیدروژنی، می‌توان عملیات جوشکاری بهتری بر روی فولاد CK45 انجام داد.

 

میلگرد ck45جوشکاری فولاد ck45

آنالیز شیمیایی فولاد CK45

در جدول زیر، آنالیز فولاد CK45 بر اساس عناصر به کار رفته در ساخت آن را مشاهده می‌کنید. منگنز با بیشترین میزان و عناصر فسفر و گوگرد به ترتیب، کمترین میزان سهم را در ترکیبات این آلیاژ فولادی دارند.

نام عنصر مقدار موجود در آلیاژ(بر حسب درصد)
S 0/035≥
P 0/035≥
Mn 0/50-0/80
Si 0/10-0/40
C 0/42-0/50

خواص مکانیکی فولاد CK45

در فهرست زیر، خواص مکانیکی/فیزیکی آلیاژ CK45، موجود است.

 • استحکام کششی تا مرز ۵۸۵ مگاپاسکال نسبت پواسون ۲۹
 • دمای سختی تا مرز ۸۲۰ تا ۸۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
 • دمای آنیلینگ ۶۵۰ تا ۷۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
 • سقف دمای آهنگری تا مرز ۱۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد
 • بالانس افزایشی طول، از ۴ تا سقف ۱۷ درصد

این عناصر در کوره‌های آلیاژسازی و با درصدهای وزنی مشخصی، به آهن مذاب اضافه می‌شوند و سرانجام به روش ریخته‌گری پیوسته، محصول نهایی در اشکال مختلف تولید می‌شود.

 

فولاد ck45 چیست؟فولاد ck5 لوله

این آلیاژ فولادی به سبب داشتن میزان کربن متوسطی در ترکیب خود، بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. این فولاد به صورت شمش مربعی، شمش شش وجهی، شمش مسطح، تسمه، لوله و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به سبب کربن متوسط، قابلیت کششی خوبی دارد.

کاربردهای فولاد CK45

CK45، فولادی غیر آلیاژی است که در شرایط یکنواخت‌سازی، کار سرد، و  آب‌دهی به کار می‌رود. این فولاد می‌تواند با شعله یا به روش القایی نیز سخت‌کاری شده، و در قطعات تحت فشار و تنش‌های متوسط مورد استفاده و بهره‌وری قرار گیرد.

فولاد ck5 لوله

این گرید یک نوع فولاد ساده با درصد کربن متوسط می باشد که به علت قیمت مناسب، برای ساخت محور پمپ کاربردی است. از این گرید فولادی در مواردی همچون موارد موجود در فهرست زیر استفاده می‌شود:

 • صنایع خودروسازی و موتور سیکلت
 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • انواع شافت صنعتی
 • محور ماشین
 • توپی چرخ ماشین
 • جنگ‌افزارسازی
 • پیچ و مهره
 • چرخ دنده
 • میل لنگ و پلوس ماشین
 • انواع ابزارآلات دستی مثل انبردست و آچار فرانسه
 • مخازن ضد سایش
 • صنایع غذایی و دارویی
 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • معادن
 • ماشین‌آلات کشاورزی
 • ساختمان‌سازی

ورق آجدار ck45

برای مثال استفاده از میلگرد CK45 در ساخت اسکلت بدنه‌ی ماشین‌ها رواج زیادی دارد.  همچنین از ورق CK45 در صنایع مهندسی مکانیک بسیار استفاده می‌شود.

در صنعت قطعه‌سازی از فولاد CK45 جهت ساخت ابزارهای کشاورزی، محور ماشین، پیچ‌ها، میل‌های رابط،‌کوپلینگ‌ها، میل لنگ، چرخ‌دنده، ابزار دستی، انبردست، شفت، واشر کف گرد و پیچ چرخ‌ها استفاده می‌شود.

ورق ck45

جهت ساخت ابزارهای خاک‌ورز بايد از فولادی استفاده شود که هم مقاوم به سایش و هم مقاوم به ضربه باشد.طی پژوهش‌های انجام شده، خصوصیات این فولاد در برابر سایش و ضربه مورد بررسی قرار گرفته تا عملکرد آن در قطعاتی نظیر گاوآهن و سایر ابزارهای خاک‌ورز، پیش‌بینی شود.

نتایج بدست آمده نشان‌دهنده آن است که با عملیات نسبتاً ساده می‌توان مقاومت به سایش و ضربه را در این فولاد افزایش داد و برای ساخت ابزارهای خاک‌ورز از آن استفاده کرد.

مقایسه آلیاژ CK45 با سایر گریدهای فولادی

مقایسه فولاد CK45 و CK60

ورق CK45 بسیار شبیه به ورق CK60 می‌باشد، اما این دو در استحکام در برابر ضربه و مقاومت متفاوت‌اند. میلگرد CK60 دارای ۴ درصد عنصر کروم در ترکیبات خود است. در حالی که CK45 فاقد عنصر کروم است، یعنی صفر درصد کروم دارد. به این سبب CK60 از CK45 مقاوم تر است. در صفحه فولاد‌ عملیات حرارتی می‌توانید آنالیز دقیق این رو را بررسی کنید. CK60 حدود ۲۴۱سختی و CK45 ۲۰۷ برینل مقاومت در برابر سختی را دارد.

تاسیسات فولاد ck45

مقایسه فولاد CK45 و MO40

این دو فولاد، در نگاه اول بسیار شبیه هستند، اما تفاوتشان در ترکیبات است. در فولاد CK45، عنصر نیکل وجود دارد. اما در فولاد MO40، اصلا نیکل وجود ندارد. و برعکس در ورق MO40 کروم موجود است، اما در فولاد CK45، کروم وجود ندارد. درجه سختی فولاد MO40، ۱۹۷ برینل است، که اندکی از CK45 کمتر است. این دو فولاد در دسته فولاد عملیات حرارتی قرار می‌گیرند. هر دوی این فولاد‌ها، در دمای مشترکی فورجینگ می‌شوند، چیزی حدود ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد.

مقایسه فولاد CK45 و ST52

در نگاه اول،  تفاوت این دو فولاد در وجود عناصر کروم، نیکل و مولیبدن ترکیباتشان است که در فولاد St52  این مقادیر وجود دارند. هر دوی این فولادها،  در مقابل سایش مقاومند و در ساخت ماشین آلات سنگین و بزرگ، بکار می‌روند..

ورق ck45

این دو فولاد در مقاطع ورقی در ساختمان سازی نیز مورد استفاده قرار میگیرند اما برخلاف st52، فولاد ck45 به صورت مقاطع لوله‌ای تولید نمی‌شود. فولاد سیکا۴۵، دارای دمای فورجینگ یکسانی با فولاد St52 است، که هر دوی ان‌ها در دمای 850 تا 1050 حرارت دیده می‌شوند.

تولید کنندگان فولاد CK45

به طور کلی تولید کنندگان این فولاد، به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند، که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

تولید کنندگان داخلی CK45

از جمله بزرگ‌ترین تولید کنندگان داخلی فولاد پرکاربرد CK45، می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، اسفراین و فولاد یزد اشاره کرد.

تولید کنندگان خارجی آلیاژ CK45

گذشته از تولیدکنندگان داخلی این فولاد پر کاربرد، فولاد CK45 وارداتی از برخی کشورها نیز در بازار وجود دارد. چین، روسیه، کره جنوبی و آلمان را می‌توان از مهم ترین تولید کنندگان خارجی CK45 در بازار ایران دانست.

قیمت فولاد CK45

با توجه عناصر به کار رفته در ترکیبات و قابلیت تولید در کارخانجات داخلی، قیمت محصولات مختلف از جنس فولاد CK45، نسبتا ارزان است، چرا که از آن در طیف گسترده‌ای از صنایع و تولیدات استفاده می‌شود و بسیار کاربردی است.

رول ck45

شما هموطنان گرامی می‌توانید با مراجعه به صفحه قیمت CK45 در وب سایت رسمی شرکت آرسینکو، از آخرین قیمت بازار فولاد CK45 و همچنین تغییرات آن در گذشته مطلع گردید.

 

در صورت نیاز به مشاوره رایگان پیش از خرید محصول نیز با استفاده از شماره‌های درج شده در بخش پایینی، و همچنین صفحه تماس با مای شرکت، با کارشناسان با تجربه شرکت در تماس باشید و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

ورق آجدار ck45

خرید فولاد CK45

این محصول، در ساخت مقاطع فولادی مختلفی، مانند ورق CK45 و تسمه CK45 مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت فولاد CK45 نسبت به سایر آلیاژهای فولادی، نسبتا ارزان است. در بالای صفحه می‌توانید جدول قیمت به روز قیمت این فولاد را مشاهده کنید و در صورت نیاز به خرید، می‌توانید با کارشناس فروش آرسینکو تماس گرفته و علاوه بر مشاوره رایگان، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. 

 

hatami
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *